Koszyk
Hunzowie - lud który dożywa 140 lat?

Hunzowie – lud który dożywa 140 lat?

Weseli, zabawni, wiecznie młodzi, wydawałoby się, że pochodzą z innej planety. Według niektórych danych ludzie ci dożywają 140lat, nie znając chorób i tryskając energią do późnej starości. W W czym kryje się sekret ich długowiecznośći? Jak wygląda ich zasady moralne i czym się żywią? Poznajcie najzdrowszy i najdłużej żyjący lud na świecie.

Hunzowie – miejsce zamieszkania

 Hunzowie żyją w maiutkiej dolinie – zaledwie 160km na 1.6km – na północy Pakistanu. Są całkowicie odizolowani od reszty świata. Nie lądują tu samoloty, a drogi są nieprzejezdne. Dostać się tu można jedynie na specjalne polecenie władz Pakistanu lub zaproszenie mira Hunzów.

Pochodzenie

Według legend, osiedlili się tutaj w IV w. p.n.e, kiedy to Aleksander Wielki pozostawił w tym rejonie część swoich wojsk, jednak nie jest to do końca pewne. Zagadką pozostaje ich język – buruszaski, który nie przypomina żadnego innego.

Żyją zaskakująco długo. Większość mieszkańców dożywa 120 lat, ale znane są też przypadki 145 latkówNigdy nie odnotowano tutaj zachorowania na raka, a choroby takie jak cukrzyca czy nadciśnienie praktycznie nie istnieją.  Z tego powodu przyciągają uwagę lekarzy z całego świata, którzy często odbywają tu praktyki.

Stosunek do wieku

Hunzowie uważają, że człowiek wiek średni osiąga dożywając 100 lat, a im jest starszy tym bardziej zyskuje na wartości, dlatego że wraz z wiekiem zdobywa mądrość i doświadczenie.

Nie ma tu emerytur. Pracują dla przyjemności i radości z dzielenia się z owoców swojej pracy. Nie śpieszą się i zawsze znajdują w czas na odpoczynek. Często wtedy robią coś w rodzaju medytacji. Siadają wtedy spokojnie, zamykają oczy i robią kilka głębokich wdechów. Dzięki temu są pozytywnie nastawieni do życia i ciężko przyłapać ich na narzekaniu.

Ludzie, którzy pierwszy raz ich widują są zafascynowani ich hipnotyzującym, ciekawskim spojrzeniem na świat i niesłychanej uczynności.

Hunzowie i ich zasady moralne

Kolejnym zaskakującym faktem, jest to że w dolinie Hunza nie ma żadnej przestępczości. Musi to być zasługa sposobu w jaki wychowują swoje dzieci. Od małego dziecku poświęca się całą uwagę. Stara się go nauczyć jak najlepiej umiejętności życia w społeczeństwie, szacunku do starszych i bliskich oraz ziemii.

Ich sposób żywienia bardzo różni się od naszego. Hunzowie jedzą jedynie dwa posiłki dziennie. Podstawą są surowe warzywa, głównie zielone. Mięso jedzą bardzo rzadko, dlatego że brakuje tu pastwisk. Za podstawowy dodatek do tych posiłków uznają chapati – tradycyjny chleb wypiekany z pełnoziarnistej mąki. Uważają, że jasne pieczywo nie jest zdrowe, ani nawet smaczne.

Hunzowie – dieta

Jednak największym kultem otaczają morele, których zjadają nawet 200 razy więcej niż amerykanie. Z ich pestek wytwarzają olej, wykorzystywany później zarówno do sałatek jak i pielęgnacji skóry.

Bardzo możliwe że właśnie dzięki temu olejowi nie odnotowuje się tutaj przypadków zachorowań na raka. Wiadomo, że olej ten jest bogaty w witaminę B17 (amigdalinę), która słynie ze zdolności niszczenia komórek rakowych.

Podstawa diety Hunzów:

 • zboże – pszenica, jęczmień, gryka, proso
 • zielone liściaste warzywa – szpinak, sałata
 • morele
 • kiełki
 • rzepa
 • dynia
 • marchew
 • ziemniaki
 • groch
 • fasola
 • kozie mleko – świeże lub klarowane
 • pełnoziarnisty chleb – chapati

Głodówka

Raz w roku, późną wiosną, kiedy Hunzowie są jeszcze przed zbiorami i w zapasach brakuje jedzenia, zmuszeni są pościć. Wtedy ich organizm zaczyna zużywać własne rezerwy. Kiedy ich układ trawienny odpoczywa, ciało może się w końcu swobodnie regenerować. Po takim „oczyszczeniu” ich organizm budzi się na nowo zdrowszy i silniejszy.

Prawdziwe bogactwo

W Dolinie Hunza ludzie wydają się być całkowicie wolni od stresu. Równowagę zapewnia im medytacja, której uczy się tutaj każdego. Nie spotykany jest tutaj pośpiech czy pogoń za pieniądzem, bo coś takiego tutaj jest zupełnie nieznane. Za prawdziwy skarb uważa się jedynie ilość posiadanych drzew morelowych i własne zdrowie.

Inni czytali również...

Czy artykuł był dla Ciebie pomocny?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Ilość głosów:: 25

Nikt jeszcze nie zostawił oceny! Bądź pierwszą osobą!

3 comments

 1. jak czesto pija mleko ? jedza mieso ?

  1. Tak, piją mleko kozie niepasteryzowane oraz jego przetwory takie jak zsiadłe mleko. Mięso jedzą bardzo rzadko. Podstawą ich diety są głownie rośliny strączkowe oraz kasza, wzbogacają je również dużą ilością moreli oraz olejem z ich pestek. CO ciekawe jedzą tylko 2 duże posiłki dziennie z czego śniadanie jadają dość późno

 2. Byłem tam. Jedzą sporo mięsa… No, ale trza łgać w świecie vege.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Darmowa Wysyłka

Dla zamówień 70zł+

Ochrona kupującego

Twój zakup jest ubezpieczony na kwotę 10000zł.

30 dni na zwrot

Aż 30 Dni na zwrot produktu

Wysyłka za pobraniem

dla zamówień 100zł+ jedyne 2,5zł