Witamina A

Witamina A to ogólne określenie grupy związków rozpuszczalnych w tłuszczach, bardzo ważnych dla zdrowia człowieka.

Jest niezbędna do wielu procesów zachodzących w organizmie, w tym do utrzymania zdrowego wzroku, zapewnienia prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i narządów oraz wspomagania prawidłowego wzrostu i rozwoju niemowląt w łonie matki.

Zaleca się, aby mężczyźni otrzymywali 900 mcg, kobiety 700 mcg, a dzieci i młodzież 300-600 mcg witaminy A dziennie (1Zaufane źródło).

Związki witaminy A znajdują się zarówno w pokarmach zwierzęcych, jak i roślinnych i występują w dwóch różnych postaciach: wstępnie uformowanej witaminy A i prowitaminy A.

Wstępnie uformowana witamina A jest znana jako aktywna forma witaminy, z której organizm może korzystać w takiej postaci, w jakiej jest. Występuje w produktach zwierzęcych, w tym mięsie, kurczakach, rybach i nabiale i zawiera związki retinol, retinal i kwas retinowy.

Karotenoidy prowitaminy A — alfa-karoten, beta-karoten i beta-kryptoksantyna — są nieaktywną formą witaminy występującej w roślinach.

Te związki są przekształcane w aktywną formę w twoim ciele. Na przykład beta-karoten jest przekształcany w retinol (aktywna forma witaminy A) w jelicie cienkim (2Zaufane źródło).

Witamina A właściwości

Jest niezbędna do budowy mocnych włosów i paznokci. Odpowiedni jej poziom nadaje blask skórze i reguluje procesy wzrostowe komórek nabłonkowych. Jest niezbędna w procesie widzenia.

Skutki niedoboru witaminy A

  • kurza ślepota
  • łamliwość włosów i pazkonci
  • zahamowanie wzrostu
  • wysychanie rogówki
  • podatność na infekcje bakteryjne
  • trądzik

Witamina A na trądzik

U osób z tym schorzeniem pojawiają się bolesne plamy i zaskórniki, najczęściej na twarzy, plecach i klatce piersiowej.

Te plamy pojawiają się, gdy gruczoły łojowe zostają zatkane martwą skórą i tłuszczami. Gruczoły te znajdują się w mieszkach włosowych na skórze i produkują sebum, tłustą, woskową substancję, która utrzymuje skórę nawilżoną i wodoodporną.

Chociaż plamy są fizycznie nieszkodliwe, trądzik może mieć poważny wpływ na zdrowie psychiczne ludzi i prowadzić do niskiej samooceny, lęku i depresji.

Dokładna rola, jaką witamina A na trądzik odgrywa, pozostaje niejasna. Jednak istnieją badania które zdają się potwierdzać, że witamina A na trądzik jest skuteczna.

Sugeruje się, że niedobór witaminy A może zwiększać ryzyko rozwoju trądziku, ponieważ powoduje nadprodukcję białka keratyny w mieszkach włosowych.

Zwiększyłoby to ryzyko wystąpienia trądziku, utrudniając usuwanie martwych komórek skóry z mieszków włosowych, co prowadzi do blokad.

Witamina A na wzrok

Witamina A jest niezbędna dla zachowania ostrości widzenia.

Witamina jest potrzebna do przekształcenia światła docierającego do oka w sygnał elektryczny, który można wysłać do mózgu.

W rzeczywistości jednym z pierwszych objawów niedoboru witaminy A może być ślepota nocna, znana jako ślepota ślepota.

Ślepota nocna występuje u osób z niedoborem witaminy A, ponieważ witamina ta jest głównym składnikiem rodopsyny barwnikowej.

Rodopsyna znajduje się w siatkówce oka i jest niezwykle wrażliwa na światło.

Osoby z tym schorzeniem nadal widzą normalnie w ciągu dnia, ale mają ograniczone widzenie w ciemności, ponieważ ich oczy mają trudności z wychwytywaniem światła na niższych poziomach.

Oprócz zapobiegania ślepocie nocnej, spożywanie odpowiednich ilości beta-karotenu może pomóc spowolnić pogorszenie wzroku, którego niektórzy ludzie doświadczają wraz z wiekiem.

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) jest główną przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych. Chociaż jego dokładna przyczyna jest nieznana, uważa się, że jest ona wynikiem komórkowego uszkodzenia siatkówki, przypisywanego stresowi oksydacyjnemu.

Badanie chorób oczu związanych z wiekiem wykazało, że podawanie osobom w wieku powyżej 50 lat z pewnym zwyrodnieniem wzroku suplementu antyoksydacyjnego (w tym beta-karotenu) zmniejszyło ryzyko rozwoju zaawansowanego zwyrodnienia plamki żółtej o 25% (6Zaufane źródło).

Jednak niedawny przegląd Cochrane wykazał, że same suplementy beta-karotenu nie zapobiegną ani nie opóźnią pogorszenia wzroku spowodowanego przez AMD