Koszyk
Lions Mane/Soplówka Jeżowata - właściwości i skutki uboczne

Lions Mane/Soplówka Jeżowata – właściwości i skutki uboczne

Soplówka Jeżowata (z ang. “Lions Mane”, z łac. Hericium Erinaceus) to jeden z najpotężniejszych grzybów stosowanych w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej znanego z promowania witalności i długowieczności. Zawarte w nim związki takie jak hericenony i erinacyny zdają się posiadać silne właściwości lecznicze w stosunku do wielu schorzeń o czym dowiadujemy się z co raz to większej ilości badań klinicznych. Poznaj unikalne właściwości Hericium Erinaceus oraz skutki uboczne wynikające z jego stosowania.

Soplówka Jeżowata – występowanie

Lions Mane/Soplówka Jeżowata - właściwości i skutki uboczne

Soplówka Jeżowata to rodzaj jadalnego grzyba, który rośnie dziko w różnych rejonach Ameryki Północnej, Azji, Europy i Rosji. Preferuje raczej wilgotne środowiska, takie jak lasy lub bagna. Najczęściej można go znaleźć na drzewach liściastych, takich jak dąb i buk, gdzie porasta ich korzenie, pnie lub rośnie w ich okolicy na ziemi.

Mówi się, że grzyb lwia grzywa został po raz pierwszy odkryty przez japońskiego mnicha buddyjskiego Zen, który spacerując po lesie natknął się na dużego, niezwykłego grzyba. Mnich zabrał ją z powrotem do swojego klasztoru i zaczął uprawiać w ogrodzie.

Hericium Erinaceus – wygląd

Lions Mane/Soplówka Jeżowata - właściwości i skutki uboczne Filar Zdrowia

Soplówka Jeżowata (Lions Mane) charakteryzuje się kulistymi owocnikami pokrytymi białymi cienkimi, długimi do 2-3cm pasmami o miękkiej strukturze. Przez swój unikalny wygląd nazywane są lwią grzywą lub jeżem brodatym, ponieważ jego struktura przypomina włosy na głowie lwa lub jeża. Wraz z wiekiem grzyb ten może zmieniać swoją barwę na lekko żółtawą i osiągnąć wysokość nawet 30cm.

Soplówka Jeżowata – właściwości lecznicze / działanie

Soplówka Jeżowata “Hericium Erinaceus”, znana również jako Lions Mane która jest popularnym grzybem kulinarnym i leczniczym w Azji Wschodniej, gdzie wierzono, że może one leczyć wszelkiego rodzaju choroby oraz promować witalność i długowieczność. Właściwości lecznicze ze stosowania Soplówki Jeżowatej wynikają z wysokiej zawartości rzadkich i cennych związków zwanych hericenonami i erinacynami.

Soplówka Jeżowata była używana w medycynie chińskiej od wieków do celów zdrowotnych, takich jak leczenie neurastenii, konwulsji, bólów głowy, bezsenności, depresji, lęków i choroby wieńcowej. Soplówka Jeżowata może być stosowana w celu zmniejszania lęku, poprawy nastroju, promowania lepszej jakości snu, a dzięki silnemu wsparciu układu immunologicznemu może być również wykorzystywana jako wsparcie w terapii nowotworowej.

Grzyb Hericium słynie również z korzystnego wpływu na funkcjonowanie mózgu, chroniąc jego komórki przed toksynami, takimi jak alkohol czy ołów. Dodatkowo zapobiega wytwarzaniu płytek amyloidowych, które są uważane za jedną z głównych przyczyn występowania choroby Alzheimera.

Lions Mane posiada również bardzo korzystne działanie na układ krążenia pomagając zmniejszać poziom cholesterolu oraz regulować poziomu cukru we krwi. Grzyby Hericium Erinaceus stosuje się również jako pomoc w problemach trawiennych i bólach brzucha.

Soplówka jeżowata posiada silne właściwości przeciwzapalne przez co może być stosowana w naturalnym wsparciu leczenia zapalenia stawów i różnego rodzaju dolegliwościach bólowych.

Soplówka Jeżowata – właściwości lecznicze:

 • wspiera procesy trawienia,
 • pomaga regulować problemy żołądkowo-jelitowe, szczególnie objawy zapalenia,
 • stosowany jest w profilaktyce nowotworowej, zwłaszcza przy raku żołądka, jelit i przełyku,
 • wzmacnia aktywność mózgu (alzheimer),
 • pomaga łagodzić stany depresyjne, wspiera układ nerwowy,
 • wspomaga przy zaburzeniach snu i w stanach niepokoju.

Lions Mane a depresja

Lions Mane to rodzaj grzyba, który od wieków jest stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej w celu leczenia depresji. Przeprowadzono wiele badań nad tym grzybem, ale jedno z najciekawszych zostało przeprowadzone przez dr. Kimurę z Uniwersytetu Tokijskiego w 2008 roku. Odkrył on, że Lion’s Mane pomaga zmniejszyć depresję poprzez zwiększenie produkcji czynnika wzrostu nerwów (NGF) i ekspresje receptora czynnika wzrostu nerwów (NGFR).

W innym badaniu na myszach zaobserwowano, że zmniejsza objawy depresji u myszy poprzez zwiększenie poziomu serotoniny, który często jest niski u osób z depresją.

Soplówka Jeżowata na bezsenność?

Stosowanie Lions Mane jako ziołowego suplementu na bezsenność w ciągu ostatnich kilku lat gwałtownie wzrosło, ponieważ zapewnia on ulgę w bezsenności bez żadnych skutków ubocznych, takich jak senność następnego dnia lub objawy odstawienia, związanych między innymi z benzodiazepinami.

Soplówka Jeżowata zawiera wysoki poziom serotoniny i noradrenaliny, które sprzyjają odprężeniu i zasypianiu. Zawiera również melatoninę, która pomaga regulować naturalny cykl snu i czuwania organizmu. Aktywny składnik Lions Mane nazywa się hericenonami, które są silnymi przeciwutleniaczami, które pomagają w funkcjonowaniu mózgu, chroniąc przed wolnymi rodnikami i poprawiając funkcjonowanie pamięci.

Lions mane i padaczka

Wykazano, że Lions Mane pomaga osobom cierpiącym na epilepsję, zmniejszając liczbę i nasilenie napadów padaczkowych, a w niektórych przypadkach może nawet całkowicie je powstrzymać. Psychoaktywny składnik Lions Mane nazywa się hericenonem i wykazano, że ma silne działanie przeciwdrgawkowe.

Powodem, dla którego Lions Mane jest tak skuteczny w leczeniu padaczki, jest jego zdolność do zwiększania poziomu GABA w mózgu. GABA, czyli kwas gamma-aminomasłowy, jest hamującym neuroprzekaźnikiem, który reguluje komórki nerwowe w mózgu i powstrzymuje je przed zbyt częstym odpalaniem. Pozwala to na bardziej spokojny stan umysłu i mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia napadów padaczkowych.

Hericium Erinaceus jako wsparcie w chorobach nowotworowych

Lions Mane to grzyb leczniczy, który, jak wykazano, hamuje wzrost komórek rakowych, a w tym celu stosowany jest w medycynie tradycyjnej od wieków. Uważa się, że aktywny związek grzyba, hericenon, powstrzymuje komórki nowotworowe przed podziałem i rozprzestrzenianiem się poprzez hamowanie produkcji białek potrzebnych do podziału komórki.

Pierwsze badanie mające na celu przetestowanie Lions Mane jako potencjalnego środka wykorzystywanego w leczeniu raka zostało opublikowane w styczniu 2017 r. przez naukowców ze Stanford University School of Medicine i National Cancer Institute. Badanie wykazało, że ekstrakt z Lions Mane był w stanie zahamować wzrost guza o 56% w połączeniu z lekami chemioterapeutycznymi w modelach myszy z komórkami białaczkowymi.

Soplówka Jeżowata a hashimoto

Zapalenie tarczycy typu Hashimoto to stan, w którym układ odpornościowy omyłkowo atakuje zdrowe komórki tarczycy, powodując stan zapalny i uszkodzenia. Objawy Hashimoto obejmują przyrost masy ciała, depresję, niepokój, wypadanie włosów i inne. Niektóre typowe czynniki wyzwalające ten stan to stres, ciąża i depresja poporodowa lub inne rodzaje depresji.

Niektóre badania wskazują, że grzyb Lions Mane może pomóc w Hashimoto poprzez zmniejszenie stanu zapalnego tarczycy i regulację produkcji hormonów tarczycy.

Lions Mane jako wsparcie jelit i żołądka

Grzyb Lions Mane był używany od wieków w medycynie wschodniej jako środek wspomagający trawienie ze względu na jego zdolność do stymulowania produkcji soków żołądkowych. W licznych badaniach naukowych wykazano również, że zawarte w Soplówce Jeżowatej polisacharydy wykazują właściwości przeciwzapalne na jelita i żołądek, co może pomóc w objawach zespołu jelita drażliwego (IBS) i choroby zapalnej jelit (IBD).

Grzyb Hericium Erinaceus a schorzenia neurodegeneracyjne

Lions Mane to grzyb, który okazał się 1w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych. Może pomóc w chorobie Parkinsona, chorobie Alzheimera i demencji poprzez poprawę funkcji poznawczych pacjentów. Grzyb zawiera hericenony, które uważa się za aktywny składnik, który pomaga w tych chorobach. Wykazano, że pomagają chronić komórki przed stresem oksydacyjnym i stanem zapalnym powodowanym przez wolne rodniki.

W badaniach klinicznych stwierdzono, że grzyb skutecznie zmniejsza toksyczność białka beta-amyloidu, które jest białkiem przyczyniającym się do rozwoju choroby Alzheimera i demencji starczej.

W latach 90. pojawił się również raport o starszej kobiecie, która od ponad 20 lat cierpiała na chorobę Parkinsona. Codziennie spożywała grzyba Lions Mane i już po 3 miesiącach mogła chodzić bez żadnej pomocy. Zostało to opublikowane w Chinese Medicine Journal w 1994 roku i od tego czasu było badane przez wielu innych badaczy.

Soplówka Jeżowata – dawkowanie

Najczęstszą formą przyjmowania Lions Mane są suplementy w formie proszku lub kapsułek, które zawierają w swoim składzie ekstrakt z jego owocników. Dawkowanie Soplówki Jeżowatej różni się zwykle w zależności od formy suplementu i jego standaryzacji.

Sugerowana dawka dzienna (dla dorosłych) to 900-1500mg ekstraktu przyjmowanego w 2 lub 3 dawkach dziennie. W przypadku dzieci w wieku 3-15 lat stosuje się zwykle 300-500mg ekstraktu dziennie w 1-3 dawkach.

Soplówka Jeżowata – przeciwwskazania / skutki uboczne

Stosowanie grzyba Lions Mane nie jest wskazane wśród dzieci poniżej 3 roku życia, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Inne przeciwwskazania do stosowania Soplówki Jeżowatej obejmują:

 • Choroby nerek,
 • Choroby wątroby,
 • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników.

Soplówka Jeżowata – gdzie kupić?

Ekstrakty z Soplówki Jeżowatej w formie suplementu można znaleźć w wybranych aptekach, sklepach ze zdrową żywnością i specjalistycznych sklepach zielarskich takich jak ten.

Wybierając suplement z Lions Mane warto zwrócić uwagę na to czy jakość surowca z którego został wyprodukowany posiada odpowiedni certyfikat, ponieważ w przeciwnym razie może on być zanieczyszczony, co sprawi, że jego stosowanie może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego.

Szukasz Lions Mane? Zobacz naszą ofertę!
Inni czytali również...

Czy artykuł był dla Ciebie pomocny?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów:: 7

Nikt jeszcze nie zostawił oceny! Bądź pierwszą osobą!

One comment

 1. pasmar75@poczta.fm

  Soplowka NIE DODAJE ENERGI!!! Tylko wycisza uspokaja i poprawia skupienie.

  Dlatego dodawana jest do kawy.

  Dlatego dodawana jest do psylo

  Dlatego mnisi zażywali.ja przed medytacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa Wysyłka

Dla zamówień 70zł+

Ochrona kupującego

Twój zakup jest ubezpieczony na kwotę 10000zł.

30 dni na zwrot

Aż 30 Dni na zwrot produktu

Wysyłka za pobraniem

dla zamówień 100zł+ jedyne 2,5zł