Koszyk
EnglishDeutschPolskiEspañolУкраїнська

 

EnglishDeutschPolskiEspañolУкраїнська

 

Przydatne linki

Zamówienie telefoniczne?

Zadzwoń! +48 690 142 615

Śledź nas na

Czy mleko jest zdrowe dla dorosłych?

Czy mleko jest zdrowe dla dorosłych?

Mleko dla mocnych kości, mleko dla wzrostu… Kto z nas nie słyszał tych haseł? Czy mleko jest zdrowe tak jak starają się nas przekonać jego producenci? Przyjrzyjmy się co mówią na ten temat badania…

Od kiedy pijemy mleko

Picie krowiego mleka nikogo dziś nie dziwi. Jednak dla naszych przodków wcale nie było to takie oczywiste. Badania przeprowadzaone przez naukowców z University Collage London  stwierdzają że zdolność do trawienia laktozy, czyli cukru mlecznego pojawiła się po raz pierwszy w społecznościach zamieszkujących tereny Europy Środkowej. Stało się to dzięki ewolucji, która sprawiła, że ich organizmy zaczęły po raz pierwszy wytwarzać enzym zwany laktazą. Antropolodzy twierdzą, że gen ten pojawił się około 7500 lat temu.

Świeże mleko pozwalało tamtejszym ludom na uzupełnienie braków witaminy D, a także dostarczało drogocennego wapnia. Ogromne znaczenie miało ono również dla podaży białka w naszej diecie. Odkąd człowiek zaczął pić mleko nie musiał już tak często polować na inne zwierzęta, znacznie wygodniej było wydoić bydło.

Czy mleko jest zdrowe? Mleko kiedyś i dziś

Dziś jednak mleko niewiele ma wspólnego z tym, które pito dawniej. Dawniej krowy karmione były głównie trawą, dziś zamiast niej wykorzystuje się przeróżne pasze przez co mleko krowie nie zawiera już tak dużych dawek  witamin jak dawniej.

Nic jednak nie zniszczyło naszego mleka tak jak pasteryzacja. Podczas jej działania mleko podgrzewane jest do temperatury 65-90 st. celsjusza i utrzymywane w niej przez co najmniej pół godziny. Celem tego procesu jest zniszczenie zarazków chorobotwórczych i zapobiegniecie zakwaszeniu mleka. Jednak tak wysoka temperatura sprawia, że aminokwasy wchodzące w skład mleka całkowicie zmieniają swoją strukturę stając się zagrożeniem dla naszego zdrowia. Wraz z zarazkami drastycznie zmniejsza się ilość witamin A, C, B6 i B12.

Czy mleko jest zdrowe dla dorosłych? Filar Zdrowia

Jako ludzie stanowimy fenomen wśród wszystkich gatunków zwierząt na naszej planecie. Jesteśmy jedynymi ssakami, które naturalnie żywią się mlekiem innych zwierząt. Pierwotnie zostało ono stworzone po to by dostarczać młodemu cielakowi tego, czego najbardziej potrzebuje po przyjściu na świat.

Wraz z mlekiem cielak otrzymuje od matki kazeinę, czyli białko odpowiedzialne za budowę rogów i kopyt. Kazeina w naszym organiźmie nie tylko nie ma żadnego pozytywnego działania na nasz organizm, a może nawet powodować szereg komplikacji. W połączeniu z sokami trawiennymi tworzy gęstą śluzowatą substancje, która oblepia nasz układ pokarmowy i zalega w nim przez wiele godzin. Jej obecność w mleku uważana jest za główny powód alergii, a także może prowadzić do raka piersi i prostaty.

Czy mleko jest zdrowe? Co mówi na ten temat nauka?

O tym czy mleko jest zdrowe zdają się wiedzieć producenci przetworów mlecznych, którzy usilnie próbują nam to wpoić. Problem pojawia się kiedy ten fakt spróbujemy skonfrontować z badaniami.

Jedno z takich badań przeprowadził Dr Colin Campbell, który przeanalizował dietę 6,5 tysiąca osób w 65 chińskich wioskach i porównał ją z zachodnią. W swoim badaniu chińskim udowadnia jak wielka jest różnica między zachorowalnością na osteoporozę u osób, które codziennie spożywają mleko i jego przetwory w stosunku do społeczności agrarnej chin, która jak wiemy mleka nie pije w ogóle.

Problem polega na tym, że odtłuszczone mleko i jego przetwory są bardzo skondensowanym źródłem białka zwierzęcego. Jak się okazuje jego nadmiar nie trafia bezpośrednio do mięśni, ale przechodzi przez wątrobę i nerki, gdzie jest usuwany z organizmu wraz z wapniem. Z powodu wypłukiwania wapnia z krwiobiegu mleko zdaję się powodować większe straty wapnia z organizmu niż jest nam go w stanie dostarczyć. Ta zależność dotyczy wszelkich białek zwierzęcych.

Właśnie z tego powodu osoby, w których diecie dominuje mleko i jego przetwory wciąż są zagrożone zachorowaniem na osteoporozę.

Alternatywa dla mleka

czy mleko jest zdrowe? - alternatywy dla mleka

W związku z niebezpieczeństwami jakie niesie dla Ciebie spożywanie mleka i jego produktów warto zastanowić się nad jego zamianą na zdrowsze alternatywy. I choć przemysł mleczarski będzie bronił się rękami i nogami przed utratą klientów tworząc przeróżne reklamy mające wywołać u nas pozytywne emocje na temat sprzedawanego produktu, to warto zrobić coś dla siebie i wykonać własne badania.

Roślinne alternatywy bogate w wapń

  • mleko kokosowe
  • mleko sojowe
  • mleko migdałowe
  • mleko ryżowe

Po tygodniu podsumuj jaki wpływ miało to na Twoje samopoczucie. Jestem pewny, że będziesz czuł się o wiele lepiej. Sam to sprawdziłem i wiem, że czułem się wtedy o wiele lepiej. Nie czułem spadku energii jak to zwykle ma u mnie miejsce po zjedzeniu nabiału, ale czułem się niesamowicie lekko.

Suplementy z wapniem
Inni czytali również...

Czy artykuł był dla Ciebie pomocny?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów:: 2

Nikt jeszcze nie zostawił oceny! Bądź pierwszą osobą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Darmowa Wysyłka

Dla zamówień 70zł+

Ochrona kupującego

Twój zakup jest ubezpieczony na kwotę 10000zł.

30 dni na zwrot

Aż 30 Dni na zwrot produktu

Wysyłka za pobraniem

dla zamówień 100zł+ jedyne 2,5zł